Zaburzenia wentylacji płuc

14 Gru

Wentylacja to ruch powietrza w drogach oddechowych jak i podział powietrza w pęcherzykach płucnych gdzie odbywa się wymiana gazowa (tzw. wentylacja pęcherzykowa).

W czasie wdechu zmiany ciśnienia powodują przedostawanie się powietrza do płuc jak również jego wydostawanie się. Ułatwiają też krążenie krwi . Jest to możliwe dzięki budowie, pracy klatki piersiowej i mięśni (patrz 3.3. Mechanika oddychania). Ruchy klatki piersiowej powodują zmiany panującego w niej ciśnienia potrzebnego do pokonania oporów elastycznych płuc oraz ciśnienia w drogach oddechowych. Ciśnienie w klatce piersiowej (jamie opłucnej) jest niższe od atmosferycznego. Przy wdechu obniża się bardziej, a w czasie wydechu powyższa się. W przerwie między oddechami ciśnienie jest równe atmosferycznemu.

Zaburzenia wentylacji typu restrykcyjnego powstają na skutek ograniczenia ruchomości klatki piersiowej bądź jej elastyczności, pojemności płuc. Powierzchnia pęcherzykowa zmniejsza się w związku z tym wymiana gazowa także. Często zdolność rozszerzania się płuc jest zmniejszona, a drożność oskrzeli pozostaje bez zmian. Zaburzenia wentylacji powstają przy zmianach włóknistych płuc, zrostach, odmie opłucnej. Najczęściej jednak powodem są zmiany w obrębie klatki piersiowej lub mięśni oddechowych bądź pomocniczych mięśni oddechowych. Deformacje klatki piersiowej, skrzywienia kręgosłupa, osłabienie siły mięśniowej lub inne dysfunkcje mięśni powodują zaburzenia restrykcyjne.

Zaburzenia wentylacji typu obturacyjnego rozwijają się w następstwach powstałych zwiększonych oporów w oskrzelach jak również zmniejszonej sprężystości tkanki płucnej i zwiększonego ciśnienia śródpłucnego. Przepływ powietrza w oskrzelach jest utrudniony na skutek powstałych oporów nieelastycznych takich jak obrzęk błony śluzowej oskrzeli, gromadzącej się wydzieliny w świetle oskrzeli. Częstym powodem jest też skurcz oskrzeli. Rzadszą przyczyną są zniekształcenia oskrzeli. Typ zaporowy występuje przy zapaleniu oskrzeli czy też astmie oskrzelowej. Zaburzenie to wykrywa się przy badaniu maksymalnej pojemności wydechowej, maksymalnego przepływu wydechowego i oporów płucnych.

Zaburzenia wentylacji typu mieszanego występuje rzadko Łączą w sobie obturację i restrykcję. Powstaje ograniczenie wentylacji na skutek zmian w tkance płucnej w powiązaniu ze zmianami zaporowymi np. w obrębie śluzówki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: